Fotogalerie

2021/2022

KOSÍCI:

Začátkem školního roku jsme byli pozváni na dílničky do místního MUZ-ICU. Čekala na nás paní lektorka, která nám představila novou dřevěnou stavebnici. Stačí pořádně velká dávka fantazie a ze zbytkového materiálu místní dřevařské firmy se dá vykouzlit něco, co v žádném obchodě nekoupíte. Každý kousek, každá postava či zvíře v sobě nese neopakovatelný a jedinečný charakter vlastnoručně vytvořeného kousku dětského umění.

Děkujeme MZI-ICU za pozvání a zorganizování příjemné akce a paní lektorce za skvělý nápad v podobě možnosti práce s přírodním materiálem.

Stavebnice je k vidění v místním muzeu a kdykoli budete mít čas a chuť, můžete se zastavit a strávit tam chvíli tím, že si se svým dítkem pohrajete.

Františkova chaloupka

Motivací k projektu v několika proběhlých týdnech byly lidová říkadla a lidové písně. Měla babka čtyři jabka, Byla jedna babka, Foukej, foukej, větříčku, Má maměnka cosi má, Maluje sluníčko červené jablíčko. Na dané téma jsme tvořili, cvičili, zpívali, počítali, srovnávali, malovali, modelovali a zpívali.

Měla babka čtyři jabka

VRABČÁCI:

Zeleninový týden

Pouštění draků

SLAVÍČCI:

Zábavné tvoření z ovoce

Během týdenního projektu“Tvoření z ovoce“ jsme si dali pořádnou dávku vitámínu, udělali jsme si smothie, ovocné jednohubky a obrázky zvířat, na kterých jsme si pochutnali. Rodičům děkujeme za donesené ovoce.😊

Zeleninový týden

Pouštění draků

SOVIČKY:

Sovičky vyrábějí pravidla třídy

DATLÍCI:

Pouštění draků

DROZDÍCI:

Hurá do školky

Vítáme tě podzime

SÝKORKY:

Můj domov, moje rodina

VLAŠTOVKY:

Pouštění draků

2020/2021

KOSÍCI:

  • Podzimní tvoření
  • Mikuláš
  • Vánoční tvoření
  • Hry ve sněhu
  • Karneval
  • Krásné únorové mrazy nám přinesly spoustu ledových zážitků. Povídali jsme si o kapičce Aničce, kterou ledový vítr proměnil ve vločku, hráli jsme na mrazíky, pomocí pokusu jsme zjišťovali, jaká voda zmrzne. Koukali jsme na pohádku Dva mrazíci, četli jsme si O mrazíku, který maloval všemi barvami. Venku jsme tvořili z ledových kousků věže a ty jsme přeskakovali. Na vlastní kůži jsme pocítili, jaké to je, když nás venku mráz štípe do tváří.
  • Mrazíci
  • Poslední únorový týden nám přinesl pořádnou dávku slunečního počasí. A tak jsme tvořili, povídali si o vlivu sluníčka na zemi. Zjišťovali jsme, jakou strukturu má hlína a z keramické hlíny jsme vymodelovali sluníčka.
  • Předjaří
  • KDO ROSTE V PARKU
    Předlohou k tématu nám byla kniha stejného názvu. Objevovali jsme svět přírody v kouzelných ilustracích i  v přírodě kolem nás. Poznávali jsme, jak se stromy jmenují a jak vypadají. Nestačil nám jen park, proto jsme zkoumali i oblast zahrady a louky. Pozorovali jsme nejen flóru, ale také faunu. Jedna knížka nám nestačila, proto jsme pátrali dál a vydali se na další dobrodružství s dalšími knihami – Tuze hladová housenka  a Ó, ó, ó, vajíčko!
    Naše velké poděkování patří třinecké knihovně, která nám inspirativní knihy darovala.

    KOSÍCI SPORTOVCI NA MILÍKOVĚ

    Na začátku byla otázka: „Děti,  co byste chtěli zažít na výletu?“ A světe div se, na prvním místě chtěli děti jet autobusem! Tak jsme neváhali a podle přání dětí naplánovali výlet. A další nápady byly vskutku skvělé – hřiště, fotbal, melounový piknik, zmrzlina nebo nanuk, závody, voda, dobroty. Dětský sen se tak stal skutečností – jeli jsme autobusem, hráli fotbal na hřišti, s Eliškou jsme oslavili její nanukové narozeniny, plnili jsme sportovní disciplíny, hladili si morčátka  na zahradě paní učitelky, měli jsme melounový piknik. 

    Vrátili jsme se zpocení, unavení, špinaví  a největší odměnou byla otázky Kubíka: „Dáme si ten výlet ještě jednou?“

    KOSÍCI SPORTOVCI NA MILÍKOVĚ

    Rozloučení s předškoláky

    VRABČÁCI:
  • Ovocné a zeleninové tvoření
  • Mikuláš, Vánoce 
  • Karneval
  • Vrabčáci poznávají lidské tělo
  • Vitamíny a bacily
  • Den matek
  • Hmyzí týden
  • Den dětí
  • Informace ohledně výletu
  • Výlet
  • Pouštění lodiček
  • Návštěva první třídy

SLAVÍČCI:

SOVIČKY:

DATLÍCI:

DROZDÍCI:

V rámci tematického bloku podzimní ovoce jsme si s dětmi upekli báječný hruškový perník. Všechny děti se do činnosti rády zapojily – míchaly, hnětly, vážily a nakonec i ochutnávaly. Pečení jsme si užili a už se těšíme na další chutné tvoření.

  • SÝKORKY:

 

2019/2020

Společné akce

Fotografie dětí jednotlivých tříd

Sýkorky:

Sovičky:

Drozdíci:

Vrabčáci:

Datlíci:

Slavíci:

Kosíci:

  • Karneval u Kosíků
  • Mikuláš u Kosíků
  • Projekt Zahrada
    • Již od měsíce září si Kosíci hráli na jedno velké téma – ZAHRADA. Místo, kde děti poznávají velký svět.Kosíci sršeli nápady, když vytvářeli asociace na slovo „zahrada“. Vytvořili společně myšlenkovou mapu, která nám všem byla inspirací do dalších týdnů. Hráli jsme si na zahradníky, zpívali písně o sklizni, malovali, kreslili i modelovali. Pozorovali jsme měnící se zahradu, když jsme skákali do hromady barevného listí, nebo v ní relaxovali. Zpracovávali jsme brambory a ochutnávali domácí chipsy. Žasli jsme nad prvním mrazíkem, který obarvil trávu na bílo. Vnímali jsme silný vítr, který si pohrával s větvemi. S úžase, jsme sledovali adventní výzdobu v různých zahradách Bystřice. Všechno, co jsme se naučili a zapamatovali si, jsme ukázali rodičům v adventním čase na besídce. Nezapomněli jsme si vyrobit také vánoční dekorace.

2018/2019

Mraveniště, domov mravenců.

V měsíci dubnu probíhal ve třídě Kosíků projekt zaměřený na poznávání mravenčí říše. Ze všeho nejdřív jsme spolu vytvořili myšlenkovou mapu o mravencích – co už víme, co se chceme dovědět a co budeme poznávat. Hráli jsme pohybové hry, zpívali písně, tančili, učili se básničky, malovali, stavěli, modelovali, studovali v encyklopediích, poslouchali pohádky před spaním. V místní knihovně si pro nás paní knihovnice připravila besedu o mravencích. Díky skvělým rodičům jsme zakoupili mravenčí akvárium, do kterého jsme vyrobili gel pro mravence. Tehdy jsme zjistili, že ne všechno na světě se podaří, našim mravencům se totiž v gelu vůbec nelíbilo, proto jsme jim akvárium naplnili přírodním materiálem. Mravence jsme pak chvíli pozorovali, jak nosí jehličí a dorozumívají se tykadly. Později jsme odhlasovali, že mravence vrátíme zpět do původního mraveniště. K tomuto mraveništi se ještě společně podíváme v rámci výletu. Náš mravenčí projekt vyvrcholil oslavou Dne matek – našich mravenčích královen.

2017/2018

Inspirací projektu ve třídě Kosíků se tentokrát stala známá lidová píseň Beskyde, Beskyde. Kdo je to bača? Proč ovečky zatáčá? Otázky dětí nás nasměrovaly k tomu, abychom společně hledali odpovědi. Začali jsme pátrat a postupně zjišťovali, co dělá bača a kdo mu pomáhá hlídat stádo. Poznávali jsme prostředí ovčína a pojmenovávali jednotlivé členy stáda – beran, ovce, jehně. Hledali jsme předměty i zvířata mezi beránky na obloze. Malovali jsme berany, zvonili na zvonky, ochutnávali ovčí tvaroh, zpívali písně o ovcích, četli i hráli ovčí pohádky, zkoumali jsme vlastnosti vlny. Poznávali jsme predátora ovec a přemýšleli, jestli člověk má či nemá právo regulovat tuto šelmu. Dětmi zahraná pohádka O ovečkách a vlkovi se stala krásným dárečkem pro maminky k jejich svátku. Na závěr jsme přijali pozvání k bačovi do Pasek, kde jsme viděli živé stádo a stříhání ovec.

Tímto velmi děkujeme manželům Svobodovým za zorganizování exkurze a bačovi Martinu Szmekovi za ukázku stříhání ovec.

Ve třídě kosíků probíhal několikatýdenní projekt nazvaný Čertíci v Bystřici. Zpočátku to byly jednoduché  básně spojené s pohybem a zpívání čertích písniček. Později přibývaly různé čertí honičky, čertí tance, čertí pohybové hry a další čertoviny v podobě hledání čertích jmen či kreslení čertích čmáranic na okno. Podoby pekelných bytostí pak děti zachytily kresbou, malbou, výrobou čertů z papírových pytlíků či z drátěnek. Kniha hříchů s lidovými rčeními pomohla dětem zpytovat jejich svědomí. Celý projekt byl završen čertovskou besídkou, na kterou byly pozvané všechny hříšné duše.

Teď už všichni kosíci vědí, že  „Čert nikdy nespí…“

© ZŠ a MŠ Bystřice 2017